Business Life's Heart
Beats Here

However large your meeting events might be, The Starlight Resort Hotel - the only facility that provides both accommodation and conference services for 4.560 guests will meet your event needs.

Starlight Convention Center has hosted many major national international congresses and meetings with its spacious areas of use, sites offering various alternatives, the main hall and a foyer area as big as a total of 3,025 m2, an auditorium for 900 persons, and workshop halls of various dimensions.

The Sun & The Main Foyer

The largest meeting room and the foyer area, the only meeting terrace in the area. The Sun Hall of 1,850 m2 has become the choice of professionals with its modern technical infrastructure.

Auditorium

Apart from its auditorium having a seating capacity for 900 persons and the comfort it offers, the Starlight Congress Center is also ideal for the largest meeting events thanks to its modern technical infrastructure. The Auditorium has a really elegant atmosphere fit for a first class meeting event with its already-existing technical equipment, professional sound systems, backstage podium and a high-tech control room located upstairs.

Meeting Rooms

However large your meeting events might be, the Starlight Congress Center will always provide you exclusive areas for your incentive meetings with its VIP Management Room, Business Center, and 23 workshop halls of various dimensions.

References

Kongre-referans-1
Kongre-referans-2
Kongre-referans-3
Kongre-referans-4
Kongre-referans-5
Kongre-referans-6
Kongre-referans-7
Kongre-referans-8
Kongre-referans-9
Kongre-referans-10
Kongre-referans-11
Kongre-referans-12

Why We Are Preferred?

Büyük organizasyonlarınızda kolaylık sağlamak, teknik ekipmanlarınızı taşımak için bir yük asansörü, raylı sistem ve 2,500 kg yük asansörü.
Uluslararası kongre ve toplantılarınızda kullanılmak üzere, 16 dile kadar eşzamanlı çeviri kabin alanı.
Ana salon yakınındaki ek mutfak ile yemekli organizasyon ve gala akşamlarının servisi hızlı ve taze yiyeceklerle yapılır. Bu bölüm istendiğinde gruplara özel restorana da dönüştürülebilir.
Moda şovları, defileler, saç ve makyaj temalı organizasyonlarda kolaylık sağlayacak özel kulis bölümünde aydınlatmalı aynalar, saç yıkama üniteleri yer alır.
Ana salon ile yükleme alanı arası büyük eşyaların taşınması için uygundur.
Misafirler için bir abdesthane ve mescit kongre merkezi bünyesinde yer almaktadır.
Ofis/iş merkezi bölümünde bilgisayar masaları, çok sayıda enerji ve internet bağlantı noktaları hem basın mensupları için hem de ofis ortamı gerektiren durumlar için elverişli bir ortam sunar.